Plán výstav ke stažení zde
GALERIE
24. 1. – 1. 3. 2020
Břetislav Kužel
U příležitosti 80. narozenin pořádá jičínské muzeum retrospektivní výstavu jičínského malíře Břetislava Kužela (2. 3. 1939). Malířský samouk, dlouholetý člen skupiny Podkrkonošských výtvarníků a obdivovatel malířského kumštu, představí reprezentativní výběr pláten. Výstava si klade za cíl seznámit návštěvníky s celistvým dílem tohoto nápaditého umělce. Vedle raných prací bude představena i jeho současné tvorba. Břetislav Kužel si svým osobitým stylem získal řadu obdivovatelů z řad odborné i laické veřejnosti.
13. 3. – 19. 4. 2020
Severočeská sbírka Romana Karpaše
Jičínské muzeum představí kolekci Severočeské sbírky sběratele a výtvarníka Romana Karpaše. Severočeská sbírka je budována několik posledních let a je zaměřena na umělce, kteří jsou spjati se severními Čechami. Sbírka obsahuje obrazy, plastiky, grafiky a kresby, vzniklé v druhé polovině 20. století. Ve sbírce jsou zastoupena díla např. Josefa Jíry, Ladislava Karouška, Jaroslava Klápště, Vladimíra Komárka, Jana Měřičky aj.
25. 4. – 24. 5. 2020
Písmo/Znaky/Pohyb/Stopa
Tatiana Svatošová je všestrannou výtvarnou umělkyní. V letech 1984–1990 vystudovala pražskou VŠUP ateliér knižní kultury a písma vedený profesorem Janem Solperou. Již během studia se začala zabývat tradiční čínskou kaligrafií, která se promítá do její tvorby. Tatiana Svatošová se věnuje převážně malbě, monumentální malbě ve veřejném prostoru, ale zabývá se i typografií a grafickým designem.
léto 2020
KONÍRNA ČAROKRAJNÁ
Jičínské muzeum v letních měsících opět uvítá další interaktivní výstavu Divadla bratří Formanů.
4. 12. 2020 – 24. 1. 2021
Jičínsko očima výtvarníků
Východočeské město s nezapomenutelným geniem loci se častokrát dostalo do hledáčku výtvarných umělců, kteří zde hledali inspiraci pro svá díla. Výstava představí malířské a grafické realizace od 18. století do současnosti. Zastoupena tak budou díla Anny Mackové, Cyrila Boudy, Františka Maxe, Jaroslava Volfa a dalších. Jádro výstavy bude založeno na sbírkovém fondu RMaG v Jičíně a bude doplněno o zápůjčky nejen ze soukromých, ale i galerijních sbírek.
VÝSTAVNÍ CHODBA
7. 2. – 1. 3. 2020
Krása krajiny i hrozby společnosti ve fotografiích Jiřího Stránského
Výstava fotografií amatérského fotografa a cestovatele pana Stránského nás zavede na daleký sever do Norska.
6. 3. – 26. 4. 2020
Vajíčka z přírody
Na jarní měsíce připravujeme přírodovědnou výstavu Vajíčka z přírody. Je dobře známo, že si lidé na velikonoční svátky zdobí vajíčka různými technikami. Věděli jste však, že i příroda si dává záležet na podobě vajíček živočichů?
1. 5. – 31. 5. 2020
Josef Váchal – Fotografie
Výstava představí nové pozitivy z originálních Váchalových negativů ze soukromé sbírky, které pořídil Miloš Šejn v osmdesátých letech 20. století. Výstavu doplní Váchalovy grafiky, které byly vytvořeny na podkladu fotografií.
2. 6. – 10. 6. 2020
Architektura Albrechta z Valdštejna
19. 6. – 20. 9. 2020
Dřevěná hračka nezanikne
Na letní sezónu připravujeme výstavu dřevěných hraček z dílny novopacké rodiny Válkových. Dřevěné hračky vynikají jednoduchým nadčasovým designem a kvalitním řemeslným zpracováním. Vedle hraček budou vystaveny také jejich návrhy a fotografie.
25. 9. – 8. 11. 2020
Archeocentrum pohledem fotografa
Výstava fotografií studentky archeologie Lucie Novotné, které vznikly v rámci projektu Archeocentrum Čechy-Bavorsko, chránit a sdílet společný kulturní prostor, na kterém se Ústav pro archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy podílel. Fotogrfie vznikly především během workshopů, tvorby pohlednic s archeologickou tématikou a letních praxích v Historickém parku Bärnau-Tavhov.
20. 11. 2020 – 17. 1. 2021
Výstava vánočních ozdob z Poniklé
Adventní čas zpříjemní výstava skleněných perličkových ozdob z Poniklé. První dílny na foukané perličky vznikaly už na konci 19. století a způsob foukání perliček a výroby ozdob se mnoho nezměnil.