GALERIE
20. 1. – 3. 3. 2019
Jaroslav Šámal: Z domova i cest
Malíř, grafik, ilustrátor Jaroslav Šámal bezpochyby patří mezi výrazné reprezentanty českého poválečného krajinářství. Jeho díla jsou spjata především s malebným Českým rájem. Inspirovat se však nechával i vzdálenými krajinami, které objevoval při svých cestách.
8. 3. – 7. 4. 2019
Zdeněk Šindlar
U příležitosti 80. narozenin pořádá jičínská galerie výstavu architekta, výtvarníka a jičínského patriota Zdeňka Šindlara. Umělec, ač původem z Vysokého Mýta, má za sebou pestrý život – uvádí, že byl mj. prvním občanem Československa, který od roku 1948 dostal od anglické vlády povolení pracovat jako architekt. V Londýně se mj. 5 let podílel na architektonických projektech nových satelitů Londýna
12. 4. – 19. 5. 2019
František Max
Výstava připomene českého malíře Františka Maxe, od jehož smrti uplyne v březnu padesát let. Libáňský rodák studoval malbu u prof. Jana Preislera na Akademii výtvarného umění v Praze. Současně se věnoval studiu architektury u prof. Adolfa Liebschera. Po ukončení studia nastoupil jako architekt do pražské firmy Nekvasil, ale později se věnoval pouze malbě. Jeho dílo je cenné především proto, že dokumentuje krajinou okolí Libáně a Českého ráje na začátku 20. století.
1. 6. – 22. 9. 2019
ORBIS PICTUS PLAY
Prostor konírny i letos oživí interaktivní výstava, tentokrát s názvem ORBIS PICTUS PLAY. Výstava je koncipovaná výtvarníkem a performerem Petrem Niklem ve spolupráci s dalšími výtvarníky, kteří prostřednictvím svých objektů rozvíjejí myšlenky Jana Ámose Komenského. Projekt ORBIS PICTUS PLAY vznikl už roku 2005, dodnes však baví a zároveň poučuje návštěvníky u nás i v zahraničí.
27. 9. – 10. 11. 2019
Život ve stínu šibenice
Výstava o osudech vlastenců, kteří bojovali proti nacismu, aby následně za komunistického režimu skončili ve vězení či na popravišti. Je zaměřena nejen na československé vojáky obou dvou front, východní i západní, bojující v protihitlerovské koalici ale také na ty, kteří bojovali proti jiným totalitním režimům. Tématem výstavy jsou osudy těchto hrdinů po roce 1945 a 1948 v Československu.
29. 11. 2019 – 12. 1. 2020
Jičín na dobových pohlednicích
Poslední výstava v zámecké galerii v roce 2019 představí Jičín a jeho blízké okolí na dobových pohlednicích ze sbírky sběratele, regionálního historika, vlastivědného badatele a autora vlastivědných publikací z Jičínska a Českého ráje Ing. Karla Čermáka.
VÝSTAVNÍ CHODBA
25. 1. – 10. 3. 2019
KÁMEN – KOV – ŠPERK
Výstava představí vybraná díla studentů Střední uměleckoprůmyslové školy a vyšší odborné školy v Turnově. Zastoupeny budou všechny obory školy – broušení a rytí drahých kamenů, zlatnictví a stříbrnictví, plošné a plastické rytí kovů, umělecké zámečnictví a kovářství, umělecké odlévání, restaurování a konzervování kovů.
21. 3. – 12. 5. 2019
Miloslav Stingl: Tváře světa
Výstava fotografií, které doprovázejí biografii vědce a cestovatele Miloslava Stingla zpracovanou Adamem Chroustem. Monografie Tváře světa vyšla roku 2016 a získala prestižní ocenění Magnesia Litera. Miloslav Stingl je jedním z největších cestovatelů 20. století. Vydal 43 knih, kterých se po celém světě prodalo přes 17 milionů. Během života navštívil 150 zemí. Pracoval pro Akademii věd a ve svých výzkumech se zabýval mimoevropskými národy.
17. 5. – 15. 9. 2019
Malé krámky a živnosti
Výstava představí vybrané exponáty ze sbírky sběratelky MUDr. Dobromily Filové, zakladatelky Muzea domečků, hraček a panenek v Litomyšli. Návštěvník se tak bude moci potěšit pohledem na krásné a propracované krámky a živnosti, se kterými si kdysi hrály malé děti.
20. 9. – 20. 10. 2019
Jak semena putují krajinou
Přírodovědná výstava své návštěvníky seznámí se způsoby šíření semen a plodů na příkladech chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš. Pohyb si většinou spojujeme s člověkem nebo s živočichy, ale pomocí semen dokáží putovat i rostliny.
1. 11. – 1. 12. 2019
Rok 1989 v Jičíně
Cyklus regionálních výstav bude v jičínském muzeu zakončen připomínkou listopadových událostí v roce 1989. Výstava bude připravena na základě vzpomínek, fotografií a dobových písemností.
6. 12. 2019 – 26. 1. 2020
V babiččině kuchyni od tří králů do Vánoc
Adventní čas zpříjemní výstava pořádaná ve spolupráci s Muzeem Českého Ráje v Turnově. Na výstavě připomeneme tradiční obyčeje, které nás provázejí v průběhu roku. Budete se moci seznámit s dobovým zařízením kuchyní a také s tradičními recepty na jídla, která se v minulosti připravovala.