Jičínské muzeum svými regionálně zaměřenými výstavami v posledních letech pravidelně připomíná významná historická výročí spojená především s dějinami 20. století. Nejinak tomu je i letos na podzim, kdy výstava s názvem Osmičky 20. století v dějinách Jičína představí čtyři z těch nejvýznamnějších: vznik Československého státu, Mnichovskou dohodu, únorový převrat a okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy.
Základem celé výstavy se staly především materiály ze Státního okresního archivu Jičín, kde jsou uloženy fondy týkající se všech zmiňovaných let. Svou velkou hodnotu mají především kroniky, které skutečně podrobným způsobem předkládají události s poměrně velkou znalostí a rozsahem. Kromě kroniky z roku 1948 můžeme i tyto záznamy pokládat za objektivní a nezkreslené. Dalším významným zdrojem informací se stal Archiv bezpečnostních složek, kde se zachovaly dokumenty především k roku 1968. Na jedné straně můžeme zachytit činnost StB na konci 60. let 20. století a na straně druhé se staneme svědky podrobného vyšetřování smrti dvou jičínských obyvatel. Důležitou vypovídací hodnotu mají i fotografie, které především pro rok 1938 významně zastupují úřední materiály, kterých se k tomuto datu dochovalo jen omezené množství. Vedle dokumentů a fotografií představí výstava také trojrozměrné předměty, například uniformu rakousko-uherského vojáka, příslušníka SNB, závodní stráže a milicionáře, dále oblečení z konce 1. světové války a také peníze a jiné zajímavosti z těchto let.
Rok 1918 je popsán od ledna do prosince, jako poslední rok války, s důrazem nejenom na vznik nového státu, ale i na hrozivou hospodářskou situaci a obnovující se kulturní i politický život. Rok 1938 je zaměřen na události v měsíci září, který předcházel Mnichovské dohodě. V roce 1948 jsou nastíněny základní momenty, které vyvstaly s únorovým převratem. Poslední popisované datum, rok 1968, nabízí největší množství pramenů a největší šíři dokumentace.
V roce 1918 byl hybnou silou ve městě Sokol, v roce 1938 vířilo události hlášení celostátního rozhlasu, které v ulicích poslouchaly stovky obyvatel města. Nejvýraznější a nejvážnější změnou pro rok 1948 byl vznik akčních výborů, které naprosto změnily ráz úřadů, organizací, spolků, vedení škol, továren apod. Poslední zmíněný rok 1968 dokazuje nemožnost vymanit se z dogmat, závazků a sféry vlivu, jejichž základy byly dány již na konci 2. světové války.
K výstavě byl vydán katalog s názvem Osmičky v dějinách města Jičína. Vydání bylo podpořeno dotací Ministerstva kultury ČR z programu Kulturní aktivity - Podpora projektů k připomínkám významných výročí naší státnosti (1918, 1968, 1993).
Výstava se koná od 6. října do 25. listopadu 2018 ve výstavní chodbě muzea.