Hrnčířské řemeslo patří mezi nejstarší lidské technologie. Oba tyto hrnčíře spojuje výroba originální keramiky vytáčené na hrnčířském kruhu ve vysoké kvalitě odolnosti. Práce s keramickou hlínou, kterou si i sami připravují, má mnoho úskalí, důležitá je především zručnost a technologie pálení.
Hrnčíř Jan Vítek měl být původní profesí ekonom, ale práce s hlínou se stala nejen jeho koníčkem, ale i životní profesí. Již od roku 1988 má na statku v Myskovicích u Tábora svoji dílnu, kde vyrábí z tvrdé kameniny pálené na 1220 °C užitkovou keramiku jako jsou jídelní soupravy, čajové servisy, mísy, dózy, barevné kořenky a další typy výrobků.
Hrnčíř Patrik Folíř je v této profesi samouk, hrnčířské řemeslo se mu však stalo osudným. Sám si připravuje různé popelavé a živcové glazury a svou originální keramiku pálí v peci otápěné dřevem na 1300 °C, čímž získává vysoce odolné výrobky.
„Hrnčíř nemá žádnou moc, a tak je každý výpal jedinečný a otevírání pece je velké vzrušení, které po letech nezevšední …“shodují se oba hrnčíři z jižních Čech.
Výstavu můžete navštívit od 23. února do 22. dubna 2018 ve výstavní chodbě jičínského muzea.