První listopadový den uplyne sedmdesát let od úmrtí architekta Čeňka Musila. Regionální muzeum a galerie v Jičíně se při této příležitosti rozhodlo připravit výstavu, a to ve spolupráci se Státním okresním archivem Jičín, který laskavě zapůjčí plánovou dokumentaci vybraných Musilových realizací.
Rozsah projektantské činnosti Čeňka Musila je v Jičíně a jeho okolí nebývale velký. Jeho stavby sice nalézáme i ve městech vzdálenějších, například v Nymburce, Liberci či Humpolci, ovšem dalo by se říci, že se tento architekt mimo region příliš neprosadil. S tím nepochybně souvisí také fakt, že Musilova osobnost dlouho zůstávala na okraji zájmu a teprve v posledních deseti letech je jeho úctyhodná práce komplexně hodnocena a oceňována.
Ačkoliv jsou známé i starší architektonické návrhy, Musilova aktivní činnost začíná v podstatě na počátku dvacátých let 20. století. V té době navrhuje novostavby i adaptace rodinných domů, ale především získává důležité veřejné zakázky. První z nich je komplex budov Okresní všeobecné veřejné nemocnice v Jičíně, jehož projekt Musil vypracoval na místě bývalého vojenského cvičiště za chorobincem roku 1922. Během následujících osmi let byly vybudovány nejprve pavilony chirurgický a desinfekční, pitevna a márnice, dále pavilon infekční a nakonec také pavilony interní a hospodářský.
Ještě před dokončením první fáze nemocnice se Čeněk Musil ujal další velké zakázky, tentokrát areálu Dvouleté rolnické školy stojící v dnešní Soudné ulici – slavnostně otevřené v září roku 1925, v němž se nacházela školní budova, vila ředitele, státní výzkumná stanice a další hospodářské budovy.
Paralelně s těmito projekty dále probíhala stavba Studentského domu (1924), jednoho z nejcharakterističtějších Musilových děl, přestavba Sokolovny na Masarykovo divadlo (1926) i Hospodyňské školy (1927). Toto velmi plodné období, které by se dalo považovat za nejkvalitnější, pak Musil završil návrhy Okresní hospodářské záložny (1929), hotelu pro Rudolfa Huška (1929) a Obchodní akademie (1930). K tomu je ovšem nutné podotknout, že během celého druhého desetiletí, podobně jako v letech následujících, vznikaly podle plánů Čeňka Musila samozřejmě také další rodinné a činžovní domy či jiné architektonické zásahy.
Výstava Architekt Čeněk Musil se pomocí více než stovky plánů staveb vybraných na základě jejich významnosti, ale také právě dochované dokumentace, pokusí představit Musilovo dílo komplexně. Zahrnuta budou nejen léta dvacátá, ale i mnohem pozdější realizace. Některé stavby se pak stanou také součástí katalogu výstavy, který bude vydán nejpozději do konce letošního roku.
Výstava se koná v zámecké galerii od 24. listopadu 2017 do 28. ledna 2018.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu 2017. Úvodní slovo pronese PhDr. Eva Chodějovská, PhD. Na vernisáži zahraje Tomáš Klazar a Michal Petira.
27. ledna 2018 se můžete zúčastnit komentované prohlídky s kurátorkou výstavy Mgr. Gabrielou Petrovou. Prohlídky budou začínat v 10 a 14 hodin.
K výstavě byl vydán katalog s názvem Architekt Čeněk Musil, který zpracovala Gabriela Petrová a Eva Chodějovská. Katalog vznikl díky podpoře Ministerstva kultury České republiky v rámci programu „Podpora projektů zaměřených na poskytování standardizovaných veřejných služeb muzeí a galerií“. Publikace je k dostání na pokladně muzea za 270 Kč.