Výstava o vykonstruovaném politickém procesu 50. let, ve kterém byli odsouzeni i tři významní spisovatelé z Jičínska - Václav Prokůpek, Josef Knap a František Křelina. Přijďte se dozvědět více o jejich osudech!
Roku 1952 se v Brně konal soudní proces s katolicky orientovanými spisovateli a příznivci literárního ruralismu. Mezi dvaceti třemi intelektuály, odsouzenými k dlouholetým trestům vězení, byli význační vědci a spisovatelé. Ve výstavní chodbě muzea budou představeni tři z nich. Jsou to významní spisovatelé – ruralisté pocházející z okolí Jičína, přátelé od školních let: Václav Prokůpek, Josef Knap a František Křelina.
Během řízení byli obvinění fyzickým násilím a psychickým nátlakem nuceni podepsat uměle vytvořenou trestnou činnost, formulovanou vyšetřovateli Státní bezpečnosti. Následné odsouzení za velezradu se týkalo nejen jejich osobní svobody, ale i jejich tvorby. Kriminalizován byl dokonce i literární směr ruralismus. „Vyřazení všech literárních děl těchto autorů z knihoven stíhaly výpovědi, vracení rukopisů, výměry o vystěhování. Shromážděné materiály se vracejí i k situaci rodin, které se potýkaly s opovržením celou společností a s povšechnou diskriminací. Nedílnou součástí života opuštěných členů rodin byly nesčetné žádosti o milost pro uvězněné manžele a otce a zároveň i jejich nespočetná zamítnutí,“ uvádí kurátorka výstavy a historička jičínského muzea Mgr. Hana Fajstauerová.
Josef Knap vyšel z bran vězení jako první, ze zdravotních důvodů byl propuštěn v roce 1955. František Křelina byl amnestován v roce 1960. Václav Prokůpek vedl marný zápas, aby se amnestie vztahovala i na jeho odsouzení, nebo aby byl propuštěn po odpykání poloviny trestu. Podmínečně byl propuštěn až v roce 1964. Většina obviněných se v roce 1965 rozhodla podat žádost o obnovení procesu.
Na základě archiválií z Literárního archivu Památníku národního písemnictví, Archivu bezpečnostních složek a Národního archivu v Praze představí tato výstava tvrdý dopad mocenského aparátu na životy tří lidí, kteří se nehodili do ideologie KSČ.
Vernisáž proběhne 28. dubna v 17 hodin ve výstavní chodbě muzea. Úvodní slovo pronesou historička jičínského muzea Mgr. Hana Fajstauerová a PhDr. Renata Ferklová z Památníku národního písemnictví. Hudbou doprovodí Trio Talia ve složení Monika Chmelařová (klavír), Jitka Koláčná (housle), Veronika Vildmanová (zpěv).
Výstava bude otevřena od 28. dubna do 4. června ve výstavní chodbě muzea denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.