Přijďte do jičínského muzea poznat příběh slovenského drátenictví.
Výstava s názvem „Svetom, moje, svetom…O slovenských drátenících“ představí návštěvníkům souborný přehled o historii drátenictví na Slovensku přes jeho rozšíření a rozkvět koncem 19. století až po jeho postupný zánik. Výstava je zapůjčená ze Slovenského národného múzea v Martine.
Vernisáž výstavy proběhne v pátek 10. března 2017 v 17 hodin ve výstavní chodbě muzea. Úvodní slovo pronese autorka výstavy PhDr. Daša Ferklová ze Slovenského národného múzea v Martine.
Slovenští dráteníci představovali v minulosti významný fenomén nejen v Evropě, ale také v zámoří. Vznik drátenictví je datován ke konci 17. století. Z této doby se dochovaly také první písemné záznamy o drátenické práci spojené s podomními opravami a zpevňováním kuchyňského nádobí způsobem oplétání měkkým železným drátem. Vedle domácké, celoročně vykonávané drátenické činnosti se začala objevovat také vandrovní forma řemesla, která postupně převládala. Kolébkou drátenictví se stala oblast severozápadního Slovenska, oblast bývalé Trenčianské stolice a Kysuc, tedy okolí Čadci, Žiliny, Martina a Považské Bystřice. Na východě Slovenska to pak byla oblast Spiše.
Rozšíření a rozkvět drátenického řemesla nastal od poloviny 19. století, kdy dráteníci obohatili nabídku také o vlastní výrobky z drátu a plechu, ať už to byly nejrůznější háčky, věšáčky, klece pro ptáky, pastičky na myši, podnosy, síta, kvedlačky, lopatky, struhadla, pekáče a další kuchyňské náčiní. Vyráběli nejen užitkové předměty, ale zaměřili se také na předměty čistě dekorativního charakteru, v nichž mnozí dosáhli naprostého mistrovství a osobitého výtvarného projevu.
Kolem roku 1918 omezila tovární výroba plechového nádobí drátenickou produkci a po 2. světové válce drátenictví ve své původní formě prakticky zaniklo. Oživení nastalo až od 60. let 20. století, ale teprve v 90. letech 20. století nejprve na Slovensku a posléze i v Českých zemích získalo drátenictví svébytnou formu v podobě řemeslné, umělecké i amatérské.
Nový směr drátenictví v jeho umělecké podobě představují díla výtvarnice Blanky Šperkové, v nichž navázala na tradici slovenského drátenictví. Pro svou tvorbu si však zvolila vlastní techniku – techniku pletení bez jehlic a ručního vázání.
„Prostřednictvím textů, obrazové dokumentace a originálních exponátů představíme ve výstavní chodbě kraj dráteníků, jejich život, práci, cesty, ale i rozmanitý sortiment výrobků, který se měnil a vyvíjel podle vkusu a požadavků zákazníků,“ uvádí k výstavě ředitel muzea PhDr. Michal Babík.
Nová výstava vás přesvědčí o tom, že drátenictví je příběh o nevyčerpatelné schopnosti člověka přetvářet a vyrábět nové a krásné v nepřetržité kontinuitě. Nenechte si ji ujít.
Výstava „Svetom, moje, svetom… O slovenských drátenících“ bude otevřena od 10. března do 23. dubna 2017 ve výstavní chodbě muzea, denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin, v dubnu od 9 hodin.