V letošním roce si připomínáme osobnost Františka Kavána v souvislosti s jeho dvěma výročími. Je tomu 150 let co se tento malíř a básník narodil a 75 let co zemřel. Oslavy, které probíhaly například v Krkonošském muzeu v Jilemnici nebo pražské Galerii Kodl, zakončí podzimní výstava František Kaván – krajinou domova v zámecké galerii v Jičíně.
František Kaván se narodil ve Víchovské Lhotě u Jilemnice, a tak to byla právě krajina Podkrkonoší a Krkonošských hor, která ho formovala od útlého věku. Ačkoli můžeme v jeho díle sledovat inspiraci v pojetí krajiny Julia Mařáka, jehož třídu na pražské Akademii výtvarných umění navštěvoval, i v realistickém zobrazování Antonína Chittussiho, je autor díky svému osobitému stylu dobře rozpoznatelný. I přesto nás však často překvapí určitá rozmanitost, která je patrná v rámci jednotlivých tvůrčích období.
Výstava František Kaván – krajinou domova představí pouze výběr z autorovy tvorby, a to víceméně v takové podobě, v jaké byl prezentován již v jilemnickém muzeu, přičemž mnohá z velmi kvalitních děl pocházejících z raného období, která laskavě zapůjčily sbírky veřejné i soukromé, jsou v rámci této kolekce vystavena úplně poprvé. U příležitosti oslav vyšla o Františku Kavánovi také reprezentativní publikace, kterou vedle textů PhDr. Michaela Zachaře, PeadDr. Jana Luštince a PhDr. Elišky Charvátové tvoří rozsáhlá část reprodukcí uměleckých děl.
František Kaván patří na poli krajinomalby jednoznačně k tomu nejlepšímu, o čemž vypovídá neutichající zájem sběratelů a milovníků umění. Ve svých obrazech zachytil nejen přírodní scenérie ze svého rodiště, ale také mnoho dalších míst, mezi nimiž jmenujme vzhledem k regionu především Železnicko, kde Kaván za svého pobytu mezi lety 1900 a 1904 vytvořil ceněný soubor obrazů. A právě proto František Kaván do prostoru zámecké galerie, kam se po letech opět vrací, nepochybně patří.
Výstava bude otevřena v zámecké galerii od 13. října do 20. listopadu 2016.