Výstava Život v Jičíně za druhé světové války navazuje na několik historických výstav, které jičínské muzeum v poslední době připravilo. Výstava představí válku z pohledu lidí žijících v Jičíně a jejím základem budou dobové fotografie, které mají vysokou vypovídací hodnotu dokládající atmosféru, jednotlivé události i změny, které se ve městě odehrály.
Autory velké části snímků jsou profesor Jiří Trejbal a Antonín Brožek. Na snímcích je znázorněno jičínské náměstí v době oslav Adolfa Hitlera, náměstí s pomníkem Zimní pomoci nebo skupiny místních lidí čekajících na příchod kolaborantů a zrádců z řad obyvatel Jičína. Mnoho fotografií ukazuje vojenské přehlídky, život Němců za okupace, stav kasáren u sv. Ignáce po odchodu německé posádky apod.
Dobové záběry doplní unikátní materiál z jičínského archivu. V této době se zde konala celá řada divadelních představení, na kterých exceloval jak ochotnický spolek J. K. Tyl, tak i řada předních umělců z pražských i jiných divadel. Vedle toho prožívalo město celou řadu sportovních akcí. Konalo se zde Mistrovství Protektorátu v krasobruslení, fotbalové a hokejové zápasy. Pěstovaly se zde i lyžařské sporty, dokonce i skoky z můstku. Zmíněno bude dále školství, zásobování, stavební proměny města, vánoční svátky, stav památek apod.
Pod povrchem normálního života je ale patrný strach a neustálá nejistota. Vedle velmi těžké situace místních Židů bude na výstavě zmíněna i každoroční perzekuce místních obyvatel, likvidace Sokola i místních odbojových skupin. Situace byla o to těžší, že v Jičíně sídlilo gestapo, mezi jehož představiteli vynikali svými nelidskými praktikami především Waltr Richter a Anton Dworzak, kteří byli po válce souzeni Mimořádným lidovým soudem.