Jičínské muzeum vás zve na výstavu s názvem Mistři svého řemesla, která představí tradiční rukodělnou výrobu a její tvůrce, řemeslníky, kteří i v dnešní době udržují živou tradici lidových řemesel v rámci Královéhradeckého kraje a za svou činnost byli během minulých dvaceti let oceněni.
Každoročně uděluje Rada Královéhradeckého kraje ocenění v oblasti tradičních lidových řemesel a také těm, kteří se významně zasloužili o jejich rozvoj a udržování. Od roku 2002 to bylo ocenění Zlatý kolovrat, které pak v roce 2017 nahradil titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje. Za dobu dvaceti let získalo ocenění již 52 řemeslníků, kteří dokonale ovládají tradiční technologie výroby v různých oborech lidové řemeslné tvorby. Jednotlivé obory tradiční rukodělné výroby jsou děleny podle základního materiálu, z něhož jsou výrobky zhotoveny a základna je poměrně široká. Patří sem dřevo, které podle zpracování zahrnuje štípání, dlabání, zdobení, řezbářství, betlémářství apod., hlína, pod kterou patří kamnářství, kamenina, fajánse, glazovaná hrnčina apod., dále sklo, jeho foukání a tvarování, malba na sklo, zušlechťování skla a práce s korálky, také kámen a s ním spojené kamenosochařství, zpracování drahých kamenů, kamenictví, nebo i výroba brousků. Dalším materiálem je kov, kam se řadí kovářské práce, drátování, odlévání, ciselování. Obsáhlou materiálovou položkou je textil, zahrnující ruční tkaní, výšivku, krajkářství, modrotisk, batiku, výrobu krojů, krojových součástek a obuvi. Dále pak materiály rostlinného a živočišného původu, které nejsou primárně určeny pro konzumaci, kam se řadí řemesla jako je ševcovství, brašnářství, sedlářství, ale také zdobení kraslic. Pod pletiva je řazeno pletení ze slámy, orobince, kukuřičného šustí, proutí a loubku. Papír pak zahrnuje jeho ruční výrobu nebo výrobu papírových betlémů. Pečivo zahrnuje přípravu obřadního pečiva nebo perníku a jeho výzdobu. Ocenění je ale také určeno těm, kteří se významnou měrou zasloužili o propagaci, udržování a rozvoj regionálních tradic lidové kultury a folkloru.
Na výstavě Mistři svého řemesla, která vznikla v Regionálním pracovišti pro tradiční lidovou kulturu v Muzeu východních Čech v Hradci Králové, vám představíme známá i pro mnohé již zapomenutá řemesla, ale také jejich oceněné mistry, kterým bychom také tímto chtěli poděkovat za jejich přínos a rozšířit jejich umění do povědomí.
Výstava bude zahájena 31. března 2023 a budete si ji moci prohlédnout a zúčastnit se dalších doprovodných programů až do 21. května 2023.
Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 30. března od 17 hodin v zámecké galerii.