Jičínské muzeum Vás zve na jarní výstavu věnovanou květinám a květinovým zátiším ze sbírky Regionálního muzea a galerie v Jičíně.
Květiny, jejich krása, křehkost, různorodost, vůně, ale i pomíjivost od nepaměti fascinovaly člověka. S květinovými motivy se setkáváme téměř od počátku umělecké činnosti na všech kontinentech. Už na antických dílech hrály květiny různé role, buď tvořily dekorativní složku, nebo byly naopak nositeli významu. Vzpomeňte na všechny příběhy o původu rostlin, kdy se lidé na příkaz Bohů či na své přání měnili v květiny či stromy (viz. známé příběhy o Narcisovi, Hyacintovi, Dafné). Ve středověku mají květiny rovněž nezastupitelnou funkci zejména v mariánské a christologické ikonografii. Květiny do zobrazení mnohdy vnášely jinotaje, které již v době vzniku chápali pouze zasvěcení vnímatelé a nám dnes zůstává jejich význam utajen.
Naše výstava se bude věnovat zejména květinovým zátiším. Vznik zátiší jako samostatného uměleckého žánru se klade až na přelom 16. a 17. století, kdy se zátiší začala objevovat na uměleckém trhu. Ovšem jeho geneze je samozřejmě daleko starší, původ zobrazování „klidožití“, jak zní doslovný překlad německého či holandského výrazu pro zátiší, můžeme vysledovat již v době antiky. Umělci se od počátku snažili o maximální nápodobu (imitaci) zobrazeného předmětu. Zvláště nizozemští mistři si zakládali na přesném zobrazení skutečnosti, zejména pak u květinových zátiší. Květiny na nich jsou zaznamenány s botanickou přesností. Květinová zátiší byla vyhledávaným a oblíbeným uměleckým artiklem. Pro své majitele znamenala potěšení v zimních měsících, kdy neměli možnost mít živé květy ve váze. Zájem o zátiší vyvrcholil v 18. století, ale ani pak zájem o tato zobrazení neuvadal.
Výstava Tisíc vůní představí tvorbu více než dvou desítek umělců a umělkyň několika generací. Nejvíce budou zastoupena díla výtvarníků tvořících v první polovině 20. století. Budou představena díla od Vincence Beneše, Tomáše Josefa Blažka, Cyrila Boudy, Františka Jiroudka, Otakara Kubína, Anny Mackové, Aloise Pitrmana, Juliány Winterové Mezerové, Jana Slavíčka, Václava Špály, Josefa Váchala aj.
Obrazy a grafiky budou doplněny vazbami živých květů vypěstovaných na loukách Planta naturalis, v růžové školce Růže Pelcovi či na zahradách muzejníků. Během výstavy se uskuteční několik doprovodných programů: například výtvarná dílna Namaluj si kytici, či floristický workshop, kde si uvážeme kytice pod vedením zkušených floristek z Květinářství Tery.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 12. května od 17 hodin.
Výstava bude k vidění od 13. května do 26. června 2022.