Letošní rok v jičínském muzeu zahájí výstava Krvavý román Josefa Váchala, kterou zapůjčilo Regionální muzeum v Litomyšli. Výstava na velkoformátových tiscích přiblíží vznik tohoto Váchalova díla.
Krvavý román je nejznámějším a nejčastěji vydávaným Váchalovým tiskem. Román se dočkal dvou vydání v roce 1974 a v roce 1990. Širokému publiku jej dodnes přibližuje filmová verze Jaroslava Brabce z roku 1993 a mnohá divadelní zpracování.
V tiráži Váchal shrnuje veškeré důležité informace týkající se díla, dočteme se například o počtu ilustrací, nebo i toho, jak dlouho knížka vznikala: „Tento román satirický a groteskní, dokončen byl v říjnu, roku 1924. Tuto kmihu s 11 starými a 68 původními dřevoryty, vysázel bez rukopisu, vytiskl během osmi set hodin a vydal v 17 exemplářích Josef Váchal, dřevorytec ve Vršovicích, čp. 648.“
Váchal Krvavý román sepsal a vytiskl v roce 1924 v počtu 17 číslovaných výtisků. Kořeny Váchalova zájmu o krváky se však táhnou o desetiletí dříve. Mezi léty 1910–1915 Váchal několik těchto románů zakoupil do své sbírky.
První část Krvavého románu tvoří „odborná“ obhajoba existence lidových, tak zvaných krvavých neboli kolportážních románů, druhou pak Váchalem sepsaný vlastní krvavý román. Váchalův pokus o ideální krvavý román po obsahové i formální stránce vychází ze žánru krváku, avšak inspirují ho i další literární žánry. V románu postupně roste míra konkretizace, stáváme se svědky skutečných událostí, setkáváme se se skutečnými lidmi, např. Annou Mackovou (slečna Kocourková), Josefem Portmonem (hrabě Portman) a Váchalem samotným hned ve třech postavách (Mistr z Vršovic, malíř Fragonard a redaktor Paseka).
Na velkoformátových tiscích se seznámíte s Váchalovým krvákem, a zároveň se dozvíte i o historii kolportážních (krvavých) románů a s Váchalovou sbírkou těchto děl. Součástí výstavy je faksimile tohoto jedinečného díla.
Výstavu můžete navštívit ve výstavní chodbě muzea od 21. ledna do 6. března 2022.
Srdečně Vás také zveme na loutkové představení Divadelního spolku LOKVAR s názvem Krvavý román, které se bude konat 5. března 2022 v Konferenčním salonku muzea od 19 hodin.