GALERIE
4. 5. - 6. 6. 2021
Jičínsko očima výtvarníků
Východočeské město s nezapomenutelným geniem loci se stejně tak jako celý kraj častokrát dostalo do hledáčku výtvarných umělců, kteří zde hledali inspiraci pro svá díla. Na plátnech a grafických listech jsou zaznamenány veduty, městská zákoutí, uličky, vesnice, jednotlivá stavení, pohledy do krajiny, ale i příběhy našeho okolí. Desítky obrazů a grafik nám před očima vykouzlí atmosféru zašlých časů tak, jak ji svým štětcem či rydlem zaznamenali výtvarní umělci.
11. 6. – 29. 8. 2021
Čeho je moc...
Depozitáře muzeí jsou často plné předmětů, které běžný návštěvník nespatří. Přesto tyto předměty mají stejnou vypovídací a vědeckou hodnotu jako ty umístěné v expozicích a na výstavách. Pro letní výstavu jsme proto tentokrát zvolili předměty z našich sbírek vybrané podle klíče „Čeho je hodně“. Návštěvník se může těšit na zodpovězení tajemné otázky „Proč ?“, na kterou umí odpovědět jen jednotliví odborní pracovníci a kurátoři sbírky.
Samozřejmě počítáme s rodinami s dětmi, proto celá výstava bude plná kvízů, hádanek i, jak je v našem muzeu zvykem, možností se dotknout a vyzkoušet.
15. 10. – 28. 11. 2021
Vladimír Silovský (1891–1974)
Jedenáctého července uplyne 120 let od narození libáňského rodáka, grafika, ilustrátora a pedagoga Vladimíra Silovského. Vladimír Silovský v letech 1911–1913 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Záhřebu a dále do roku 1917 na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Maxe Švabinského. Ve svých dílech se nejčastěji zabýval sociálními tématy: práce v továrnách, život ve městech, dále pak architektonickými památkami Prahy a později i krajinou.
10. 12. – 30. 1. 2022
Michail Sčigol: Malba
VÝSTAVNÍ CHODBA
10. 5. – 20. 6. 2021
Jaroslav Wágner – památkář a jičínský rodák
Osobnost Jaroslava Wagnera je spjata pevně s jeho rodným Jičínem a stejně tak s památkovou péčí a obnovou památek. V roce 2021 to bude přesně sto let od jeho narození a nejenom Jičín si bude připomínat tuto významnou osobnost. Od roku 1958 pracoval ve Státním ústavu památkové péče v oboru konzervace a obnovy památek architektury. Ve své vědecké funkci věnoval mimořádnou pozornost a podporu obnově památek v rodném městě i v mnoha dalších obcích regionu. Během více než 30 let činnosti v ústředí památkové péče řídil rekonstrukční práce významných památek republiky. V oblasti rekonstrukcí a restaurování kulturních památek je nutné zmínit jeho návrh obnovy zámku Staré Hrady, analytické plány pro rekonstrukci jičínského zámku a studii obnovy a využití valdštejnské lodžie, parku a obory. Jičín se stal jeho srdcovou záležitostí, z jeho závěrů vycházejí odborníci dodnes. Jičíňáci si ho budou pamatovat nejenom jako výborného odborníka, ale také jako skvělého plavce, hráče volejbalu a milovníka dobré společnosti.
26. 6. – 19. 9. 2021
Strašidelná zvířata a proč se jich nebát
Řekneme-li o zvířatech, že jsou strašidelná, můžeme si pod tímto pojmem představit hned několik možností. Jsou strašidelná ta zvířata, která provázejí v pohádkách čarodějnice a černokněžníky, nebo ta, o kterých existuje mnoho legend a mýtů? Či snad ta, ke kterým mnozí z nás cítí odpor a dokonce i fobii? Vezmeme-li druhy, které bychom zařadili do těchto 3 skupin, zjistíme s překvapením, že jsou pokaždé stejné. Živočichové, kterých se bojíme, jsou právě ti, o kterých si lidé navymýšleli mnoho pověstí a zároveň i ti, kteří nejčastěji vystupují v pohádkách jako pomocníci a přátelé čarodějnic. V naší výstavě vám chceme ukázat, že všechna ta zvířátka, která se Vám možná nelíbí, nejsou vůbec ošklivá a všechny ty dodnes přetrvávající pověry o slizkosti jejich kůže, jedovatosti, krvežíznivosti jsou opravdu jen pověrami.
24. 9. – 7. 11. 2021
Fotoateliér Podlipný
Na podzimní čas připravujeme výstavu věnovanou známým jičínským fotografům Aloisi a Janu Podlipným, kteří působili v domě čp. 76 na Husově třídě. Prostřednictvím fotografií, písemností a trojrozměrných předmětů představíme pracovní i osobní život obou fotografů, kteří svými snímky zachytili měnící se ulice a prostranství Jičína.
19. 11. 2021 – 9. 1. 2022
Výstava vánočních ozdob z Poniklé
Perličkové ozdoby se v Poniklé vyráběly z foukaných skleněných perlí už na počátku 20. století. Tradice ručně vyráběných ozdob jsou pro Poniklou typické i v současnosti díky firmě Rautis. Firma stále udržuje techniku manuálního foukání skleněných perliček. K výrobě využívá letitých kovových forem a strojku s kahanem, který byl vynalezen už v roce 1872. Majitel firmy a foukač Marek Kulhavý se snaží udržet tradici perlařského řemesla živou i pro další generace.