Podsbírka: Sbírka písemností a tiskovin
Rozměry: 9 x 14 cm a 13 x 9 cm
Datace: 1. 6. 1908
Lokalita: Jičín
Způsob nabytí: starý fond
Datum zápisu: 1978
Charakteristickým znakem válečného hospodářství je zavedení potravinových lístků v roce 1915, na nichž bylo vyznačeno, kolik přísluší určitého druhu potravin na osobu a týden. Nařízením z konce března 1915 bylo přikročeno k úpravě spotřeby obilí a mlýnských výrobků. Byla stanovena spotřeba 200 g mouky na osobu a den. Tím začalo období nechvalně proslulých „enek“. Označení těchto lístků bylo příznačné: „chlebenky“, „cukřenky“, „solenky“, „tučenky“, „mydlenky“, „svícenky“, „petrolenky“, „šatenky“. Lístkový systém byl rozšířen i na mimo potravinovou sféru, o čemž svědčí názvy jednotlivých „-enek“.
Nařízením c. k. místodržitelství pro království České z 29. 3. 1915 se směly od 11. 4. chléb a mouka za úplatu dodávat spotřebitelům pouze na úřední výkazný lístek o spotřebě chleba a mouky. V Jičíně je vydával Městský úřad. Denní výkaz platil pouze pro kalendářní den na lístku uvedený a obsahoval 6 ústřižků. Každý týden dostávali lidé lístky jiné barvy. Pekaři, obchodníci s chlebem a moukou a hostinští mohli chléb, mouku a mlýnské moučné výrobky vydávat pouze za ústřižky výkazního lístku. Živnostníci potom tyto lístky každé pondělí od 10 hodin dopoledne odevzdali na Městském úřadu. Za přestupky proti tomuto nařízení hrozila pokuta 5 000 Kč nebo 6 měsíců vězení.
Důvod výběru předmětu kurátorem sbírky:
Potravinové lístky jsou ve sbírce RMaG zastoupeny poměrně hojně. Velký význam přikládám tomu, že se dochovaly – enky pro širokou škálu potravin i pro věci mimo potravinovou sféru.