Osud vodárenské věže po zřízení vodovodu ze Studeňan v roce1908 směřoval ke svému konci. Určitou alternativou, vzdálenou od původního účelu, bylo využití věže jako transformátoru elektrovodné sítě.
První zpráva o vodovodu a s tím samozřejmě i o věži pochází z roku 1502, kdy Mikuláš st. Trčka z Lípy přislíbil jičínským měšťanům, že i nadále bez jakýchkoliv poplatků mohou vést vodu do města z jeho rybníka Knieze. Tato zpráva dosvědčuje, že tu již jakýsi vodovod existoval minimálně od konce 15. století. Do majetku obce přešel rybník Kníže v roce 1512.
Zařízení prvního a po čtyři století fungujícího vodovodu v Jičíně bylo jednoduché. Vodní kolo, hnané stále vodou z rybníka, pohánělo dva písty, které tlačily vodu nahoru do věže do veliké kádě. Z ní pak postupovala voda sama svou tíží potrubím vedeným Mariánským náměstím a Panskou ulicí na Velké náměstí, dnešní Valdštejnovo, do kašny. Veškeré zařízení bylo samozřejmě ze dřeva. Původní vodárenská věž byla vybudována ze silných trámů a celá byla pobitá šindelem. Z kamene byla vystavěna až v době Albrechta z Valdštejna, kdy bylo z knížecí komory vypůjčeno 500 zl. a materiál v hodnotě 148 zl. 40 kr. Kašna na náměstí, do níž tekla voda, byla velká dřevěná káď zhotovená z dubových fošen. Přebytečná voda z kašny byla vedena v 16. století po náměstí, dále Kotevní ulicí (dnešní Školní, vedle rohového domu čp. 7 na náměstí) na Pražské předměstí do městského pivovaru. V 17. století dovolila obec vést přebytečnou vodu do jezuitské koleje na Rynečku. Teprve roku 1832 na nátlak c. k. krajského úřadu postavila obec na místě dřevěných kádí kamenné kašny. V letech 1832–1836 byly na jičínském náměstí postaveny dvě kamenné kašny, na východní straně se sochou Amfitrité a na západní straně se sochou Neptuna. Autorem empírových plastik byl sochař Jan Sucharda. Kašny stály na stejné ose náměstí jako tehdejší městská studna. Svou funkci přestala Neptunova kašna definitivně plnit v roce 1894, kdy její potrubí poškodily silné mrazy, a poté byla zcela zrušena. Na jejím místě firma Knotek postavila vodní stojan, který zde stával do roku 1901.
Mimo vodovod z rybníka byla pravděpodobně hned při osazování dnešního náměstí zřízena uprostřed studna. V roce 1836 byla nad ní postavena tzv. Korunovační kašna, kam si lidé chodili pro vodu ještě před 1. světovou válkou. V rámci adaptace Korunovační kašny, kterou financovala Obecní spořitelna, vytvořil Ing. arch. Čeněk Musil uvnitř sloupoví meteorologickou stanici.
Hana Fajstauerová