Autorem této jedné z nejstarších fotografií zachované ve sbírce Regionálního muzea a galerie v Jičíně je jičínský fotograf Hugo Tichý. Snímek se stal součástí muzejní sbírky pozitivů a negativů až v 80. letech 20. století a je pořízený z rozcestí silnic Jičín – Mladá Boleslav a Jičín - Sobotka za rybníkem Kníže.
Původní postavení pomníku bylo po levé straně sobotecké silnice (směr ven z města) v kruhu košatých lip. Na levé straně je patrné silniční mýto a uprostřed mezi stromy se vypíná pomník rakouských a saských vojínů padlých v roce 1866 v prusko–rakouské bitvě u Jičína. Obelisk byl vysvěcen 29. června 1867 děkanem Šturmou a z pískovce jej zhotovil hořický sochař Josef Jiříček. V pozadí, vlevo od pomníku, je vidět ještě rozestavěná budova reálky, která byla slavnostně vysvěcena 13. října 1867. V den bitvy u Jičína, v noci z 29. 6. na 30. 6. 1866, se na lešení budoucí reálky skrývali saští vojáci, kteří stříleli na první pruské vojáky vstupující do města.
Tento první pomník postavilo jičínské občanstvo z dobrovolných příspěvků již v roce 1867 na místě srážky u rybníka Kníže, poblíž rozcestí silnic turnovské a sobotecké. Jedná se o mohutný, 7 metrů vysoký obelisk z hořického pískovce, provedením velmi podobný Štrauchovu pomníku na Čeřovce. Má tvar trojbokého, komolého jehlanu, rozčleněného dvojím římsovým na tři nestejné části.
V září 1933 připravil Ing. arch. Čeněk Musil plány na nové úpravy křižovatky za rybníkem a přemístění památníku bitvy z roku 1866 v Jičíně. K přemístění na špičku ulic Na Vrchách a Na Tobolce došlo až v roce 1939.
Tomuto památníku, ale i řadě dalším památným místům na jičínském bojišti z roku 1866 se bude věnovat výstava s názvem Hospodářské a sociální důsledky bitvy u Jičína, která představí situaci města v době bitvy a především po jejím skončení, kdy na čas pruské vojsko obsadilo město. Výstava bude umístěna ve výstavní chodbě jičínského muzea od 7. 5. do 12. 6. 2016.
Hana Fajstauerová