V tomto roce obdrželo muzeum od jičínské dárkyně album vydané u příležitosti slavnostního otevření nové budovy nemocnice. Jeho součástí je řada záběrů týkajících se nového objektu nemocnice. Součástí alba jsou i volně vložené fotografie zachycující MUC. J. Janečka při vyšetření a operaci. Velmi zajímavé jsou i snímky představující celý areál z letecké perspektivy.
Po první světové válce se místní obyvatelé léčili v budově chorobince, protože městská nemocnice na Novém městě, čp. 136, v roce 1908 vyhořela. Dne 21. 9. 1921 byl předložen nový projekt nemocnice na bývalém vojenském cvičišti za chorobincem. Autorem byl Ing. arch. Čeněk Musil a podle jeho plánů měla mít nemocnice pavilónový charakter. Dne 15. 12. 1922 udělila okresní politická správa povolení ke stavbě chirurgického pavilonu a dvou menších. Stavba byla zadána pražské firmě V. Nekvasila. V roce 1926 byly schváleny plány infekčního oddělení a stavba byla zadána Ing. Františku Holečkovi. Na podzim 1928 získala pražská firma arch. Michalce stavbu interního pavilonu. Nemocnice sice začala fungovat postupně, ale celkově byla činnost Všeobecné veřejné okresní nemocnice zahájena dne 19. 10. 1930.
V květnu 1927 se uskutečnilo rozdělení nemocnice na dva samostatné primariáty. Primářem interního oddělení se stal MUDr. Břetislav Augustin, MUDr. František Pelikán si ponechal chirurgické oddělení a současně vykonával funkci ředitele. Po něm se stal primářem MUDr. Bedřich Steimann, který na chirurgii přivedl řádově sestry. V roce 1933 měl Jičín deset lékařů, tři zubní lékaře, dva zubní techniky a tři porodní asistentky.
Snímky nemocnice z darovaného alba ale i další fotografie a řadu nových přírůstků, které muzeum obdrželo především od jičínských obyvatel v posledních pěti letech, bude moci jičínská veřejnost shlédnout na muzejní výstavě s názvem „Přírůstky do muzejních sbírek z let 2010 – 2015“. Výstava bude probíhat od 18. října 2015 ve výstavní chodbě muzea.
Hana Fajstauerová