Přestože pro běžného pozorovatele je myš jako myš, rozdělují odborníci čeleď myšovitých na osm, u nás se vyskytujících, rodů. O tom nejmenším – rodu myška se zástupcem myška drobná - jsem již psala v souvislosti se sbírkou hnízd. Dnes si povíme něco o dalším z nich – o rodu myšic (Apodemus).
Rod myšice zahrnuje v České republice čtyři původní druhy: běžnou myšici křovinou a myšici lesní a vzácnou, u nás ve východních Čechách se nevyskytující, myšici temnopásou a malokou. Ve všech čtyřech případech se jedná o myšovité hlodavce o velikosti 90 až 123 mm, přičemž největším druhem je myšice lesní. Od myši domácí se myšice liší nápadně velkýma očima a šedohnědým až rezavohnědým zbarvením zad a výrazně světlejším břichem. Rozdíl ve zbarvení mezi myšicí křovinnou a lesní je velmi malý, jako hlavní rozlišovací znak se udává více ostré rozhraní mezi rezavým hřbetem a bílým břichem u myšice lesní. Odborníci ale oba druhy bezpečně odlišují jen po změření délky ucha a zadní tlapky. Místem výskytu myšice jsou lesy, křoviny, meze, biokoridory i větší parky ve velkých městech. Jejich počty dosahují až 6 - 10 jedinců na ha. Živí se zejména rostlinnou potravou, olejnatými semeny (např. žaludy, či semeny jehličnanů), ze živočichů požírají nejrůznější bezobratlé. Na zimu si dělají zásoby potravy. Pod zemí, v norách, ale i v opuštěných ptačích budkách, v dutinách stromů, pod vývraty, nebo v hromadách kamení staví hnízda z rostlinného materiálu. Žijí v rodinných skupinách, samice mívá za rok až čtyři vrhy cca pěti mláďat. Početnost populace myšic ale kolísá (jako u všech živočichů) v závislosti na nabídce potravy. Zároveň jsou zástupci obou druhů myšic hlavní potravou našich sov, zejména puštíka obecného. Zvýšení počtu myšic tedy v důsledku bohaté potravní nabídky zapříčiní i větší počet odchovaných mláďat puštíků a tedy navýšení počtu tohoto druhu.
Vzhledem k jejich nočnímu životu myšice asi ve volné přírodě neuvidíte. Můžete ale naleznout jejich pobytové stopy. Prázdné obaly žaludů, oříšků a pecek, okousané zešikma, s nepravidelným, olámaným okrajem jsou důkazem, že zde myšice hodovala.
Ve sbírce RMaG v Jičíně se nachází pouze jeden zástupce rodu myšice. Je to myšice lesní (Apodemus flavicollis). Jedinec byl nalezen uhynulý 20. 6. 1999 v Údolí Plakánek v jehličnatém lese.
Mgr. Petra Zíková