Zeptáme-li se dětí na základní škole, které rostliny kvetou na jaře první, jistě nám odpoví, že sněženky a bledule. Obě tyto rostliny patří do čeledě amarylkovitých, z níž se v původní planě rostoucí formě vyskytuje na Jičínsku pouze jeden druh a to bledule jarní.
Bledule jarní je rostlinou cibulovitou. Z cibulky vyrůstá přízemní růžice úzkých listů a jeden stvol s toulcovitým listenem a jedním, výjimečně dvěma, květy. Květy jsou převislé, zvonkovité, bílé se žlutými až žlutozelenými skvrnami. Celkově rostlinka dosahuje výšky max. 30 cm. Plodem je elipsoidní tobolka, rostlinka se ale množí spíše postranními cibulemi.
Bledulky jsou opravdovými posly jara - začínají kvést již v únoru a v květnu po zavadnutí listů z přírody nebo záhonu zmizí. Typickým místem, kde se bledule vyskytují, jsou vlhké louky a vlhké listnaté a lužní lesy. Nalezneme je zejména v podhůří a v horách. Na takových místech jako např. v Kalském údolí na Novopacku jich na jaře rozkvétají stovky. Nedejme se ale tímto počtem oklamat – míst, kde se bledule v přírodě vyskytují, je stále méně, a proto je tato rostlina zařazena mezi zvláště chráněné druhy v kategorii ohrožené. Jejich trhání či přesazování do zahrádek je tedy trestné. Zároveň je i zbytečné, protože bledule se pěstuje na zahradách již od 15. století a dnes je běžně k sehnání za nízkou cenu. Aby se jí ale na zahrádce dařilo, musíme pro ni mít vhodné místo – vlhčí, přistíněné a s dobrou humózní půdou. Zároveň ale musíme při pěstování na zahrádkách mít na mysli i jistou nebezpečnost bledulí pro děti nebo domácí zvířata – bledule jsou jedovaté, obsahují, především v cibulích, jedové alkaloidy. Otrava se projevuje zejména průjmem a zvracením. Jedovaté rostliny bývají zároveň i těmi léčivými. I bledule se využívala v lidovém léčitelství, i když zejména na vyvolání zvracení.
Kromě bledule jarní roste v České republice i bledule letní. Rozeznáme ji snadno: je vyšší a květy má po 3 – 7 uspořádány do květenství. Roste ale pouze na jižní Moravě. I ji však můžeme zakoupit a pěstovat na zahrádce.
Bledule jarní se v herbáři RMaG v Jičíně vyskytuje osmkrát. Jedna položka pochází ze sběrů Zdeňka Klůze v Rakousku, ostatní jsou z lokalit Jičínska. Kromě Kalského údolí nalezneme v herbáři uvedeny tyto lokality: údolí potoka Bukovina, údolí potoka Záhubky, údolí Bystřice. Tam všude se můžete touto dobou krásou kvetoucích bledulí pokochat. Prosím ale pouze očima.
Mgr. Petra Zíková