Zámecká oratoř, která je součástí kostela sv. Jakuba, byla propojena s jičínským zámkem zděným schodištěm na obloucích až v roce 1768.
Kostel sv. Jakuba byl projektován na půdorysu řeckého kříže obráceného k jihu, nad všemi čtyřmi bočními křídly jsou oratoře. Valdštejnův architekt Giovanni Pieroni plánoval vystavět tento spojovací krček (prampouch) na dvou vznosných pilířích se třemi oblouky, nikoliv na jednom masivním pilíři, jak je tomu nyní. Vznosné plány přerušila násilná smrt Albrechta z Valdštejna v roce 1634.
Zámecká oratoř je součástí muzejní prohlídky a nabízí vstup nejenom do kostela sv. Jakuba, ale je zároveň významným centrálním bodem Valdštejnovy komponované krajiny, středem celé kompozice mezi oběma plánovanými kláštery pod vrchem Veliš (nerealizováno) a v Kartouzích. Kopulí kostela sv. Jakuba měla vést pomyslná spojnice mezi oběma objekty.
Vpravo, vedle okna do kostela sv. Jakuba, se nachází nedokončené schodiště do jedné ze 4 plánovaných věží kostela. Předčasná smrt Valdštejna změnila a zastavila jeho plány vybudovat v Jičíně chrám se 4 věžemi a kopulí. V roce 1634 byl kostel nezastřešen a stavba věží byla v počátcích. Kopuli poté nahradila pouze iluzivní malba na stropě chrámové lodi.
Patrocinium kostela - Sv. Jakub Větší vyjadřuje mj. i vztah Albrechta z Valdštejna k tomuto světci. Jedná se o jeho oblíbeného patrona. Sv. Jakub, Kristův apoštol, ale také legendární osvoboditel Španělska od Maurů, zpodobňovaný jako vojevůdce s mečem na bílém koni, byl patronem válečníků a vojevůdců. Oltářní obraz také tímto způsobem světce zobrazuje. Oratoř byla místem, kde se majitelé zámku a jejich rodina účastnili bohoslužeb. Oratoř využíval i císař František I., který na jičínském zámku pobýval v roce 1813.