Konferenční salonek je jediným autenticky dochovaným zámeckým prostorem jičínského zámku. V roce 1813, v době napoleonských válek, se zde odehrávalo horečné diplomatické vyjednávání, jehož výsledky definitivně oslabily císaře Napoleona.
Aby byl císař František I. spojencům blíže, opustil se svým dvorem 1. června 1813 Vídeň a odebral se na doporučení knížete Ferdinanda Trauttmansdorffa do Jičína. Na opočenském zámku pobýval car Alexandr I. a v blízkých Ratibořicích jednal pruský král Fridrich Vilém III.
Společně s císařem přijeli do Jičína i kníže Clemens Wenzel Nepomuk Lothar Metternich (1773 - 1859), ruský velvyslanec hrabě Karel Vasiljevič Nesselrode (1780 - 1862), generál Duka, generál Jan Kučera a jiní. Jičínský zámek byl tehdy dlouho do noci osvětlen. Konaly se zde dlouhé porady, sjížděly se sem významné osobnosti diplomatického a vojenského světa. Jičín navštívili rakouský politik a vojevůdce, kníže Karel Filip Schwarzenberg (1771 -1 820), rakouský polní maršál hrabě Jan Josef Václav Radecký (1766 -1 858) a celá řada dalších vyjednavačů ruských, pruských i francouzských. Císař a jeho nejbližší spolupracovníci bydleli na jičínském zámku, jiní byli ubytováni po hostincích, okolních zámcích a někteří pobývali i ve staré radnici a lepších měšťanských domech.
Teprve 9. června, kdy polevila intenzita jednání, se císař poprvé vydal na výlet do Prachovských skal. Od jeho návštěvy nese jedna z roklí Prachovských skal název „Císařská chodba“. Často také zajížděl do valdické obory, která byla mimořádně osazena různou zvěří. Lodžie byla pro tuto příležitost upravena v zadních místnostech pro pobyt. Každé ráno docházel císař na mši do kostela sv. Jakuba, po snídani přijímal ministry a generály v této nárožní síni levého traktu zámku, který dodnes připomíná tyto rušné dny.
14. června byla na počest císaře uspořádána v Libosadě velká lidová veselice. Druhý den se na zámku konala vojenská konference, které se kromě Radeckého a Schwarzenberga účastnil i pruský generál Toll, který den před tím dorazil do Jičína. 16. června opustil Jičín Metternich, který jednal s carem Alexandrem I. v Opočně a po několika dnech se vrátil zpět do Jičína.
Císař se v Jičíně také zúčastnil za velkého srocení lidí z celého okolí slavnosti Božího Těla. 20. června udílel audience. Také navštívil Oboru, Radim, Železnici, Vokšice, Kamenici, Paku, Kopidlno, ale i Loretu, Veliš, Kumburk, Tábor, Trosky, Hrubou Skálu a další místa. 24. června odjel opět Metternich po dvou dnech rokování s ultimativními požadavky do Drážďan. 1. července v noci se vrátil, ale pro svou únavu mluvil prý s císařem až na druhý den ráno. Napoleon zprostředkování přijal a příměří bylo prodlouženo do 10. srpna, tím byl Rakousku poskytnut čas na soustředění armády. Císař a jeho doprovod opustil Jičín 6. července 1813. František I. se v Jičíně zastavil ještě roku 1820.
První výsledky těchto jednání, která probíhala i v Jičíně, se projevily již 16. - 19. října 1813 v Bitvě národů u Lipska, kdy byl Napoleon poražen a zachránil se pouze se zbytky svého vojska.